پنجره‌های کشویی، عملکردی شبیه به پنجره‌های دولنگه دارند، با این تفاوت که به جای حرکت عمودی، به صورت افقی حرکت می‌کنند. نصب و تغییر این نوع پنجره‌ها در هر نوع ساختمانی قابل اجرا است، اما بهتر است آن‌ها را براساس ویژگی‌های ساختمان خود انتخاب کنید، تا از کاربری، امنیت و زیبایی آن‌ها لذت ببرید.

انواع پنجره‌های دوجداره کشویی UPVC و ویژگی‌های آن

ویژگی پنجره دوجداره کشویی

پنجره های دوجداره از نظر نحوه باز شدن دارای دو نوع کلی است، که شامل پنجره کشویی یک لنگه بازشو و پنجره کشویی دو لنگه بازشو است. در نوع اول تنها یکی از لنگه‌های پنجره، به صورت کشویی باز می‌شود و در ونوع دوم هر دو لنگه پنجره قابلیت باز و بسته شدن را به صورت کشویی دارند.

قاب دور پنجره کشویی دوجداره نیز از دو نوع با سطح مقطع متفاوت تشکیل شده است که شامل پنجره تک ریل کشویی و پنجره جفت ریل کشویی می‌باشد. سطح مقطع پروفیل پنجره، روی انتخاب فریم انتظار و مقدار طاقچه لبه پنجره تاثیر زیادی دارد.

پنجره دوجداره کشویی

پنجره‌های کشویی دوجداره تک ریل و دوریل دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. در این نوع پنجره‌ها یراق آلات کشویی یکسان استفاده می‌شود و هر دو نوع دارای قابلیت استفاده از شیشه‌های دو جداره، تک جداره و سه جداره هستند. هر دو نوع این پنجره‌ها پروفیل لنگه کشویی مشابهی دارند.

تفاوت‌ها در پنجره‌های کشویی یو پی وی سی تک ریل و دوریل نیز شامل این موارد است: عایق بندی در پنجره‌های تک ریل بهتر از پنجره های کشویی دوریل است. در پنجره ‌های دو ریل قابلیت حرکت هر دو لنگه بازشو وجود دارد، اما این امکان در پنجره‌های تک ریل وجود ندارد. قیمت پنجره کشویی تک ریل بیشتر از قیمت پنجره کشویی یو پی وی سی دوریل است. همچنین عرض سطح مقطع پنجره‌های تک ریل بزرگ‌تر از نمونه‌های دوریل می باشد.

انواع طرح‌ها و ترکیب‌های پنجره‌ دوجداره کشویی upvc

انواع پنجره دوجداره کشویی

طرح‌‌ها و ترکیب‌های پنجره های UPVC کشویی انواع مختلفی دارند. پرکاربردترین آن‌ها پنجره دو لنگه کشویی با ابعاد یکسان است. انواع دیگر این نوع پنجره شامل، پنجره دو لنگه کشویی کوچک و بزرگ، پنجره دو لنگه کشویی در بالا و پنجره دو لنگه کشویی در پایین است.

بازشوی لنگه‌ها در این نوع پنجره های دوجداره به صورت کشویی عمل می‌کنند و لنگه‌ها به طور موازی، بر روی روی ریل مربوط به خودش حرکت می‌کند. در مکان‌هایی که با محدودیت جا و فضا برای باز شدن پنجره‌ها هستیم، استفاده از پنجره های کشویی توصیه می‌شود. البته این نوع پنجره‌ها از نظر آب‌بندی، سطح پایین‌تری نسبت به پنجره های دوجداره لولایی دو حالت بازشو دارند.

پنجره دوجداره کشویی در چه مناطقی کاربرد دارند؟

کاربرد پنجره دوجداره کشویی

پنجره‌های دوجداره کشویی برای مناطقی با آب و هوای معتدل بسیار مناسب هستند. استفاده از این نوع پنجره ها به دلیل آنکه به راحتی باز و بسته می‌شوند، هنگام استفاده از تهویه طبیعی و آب و هوای بیرون از ساختمان بسیار مطلوب است.

توجه داشته باشید، که استفاده از پنجره دوجداره کشویی برای استفاده در مناطق با سر و صدا، گرد و خاک زیاد، هوای خیلی گرم و یا هوای خیلی سرد، به هیچ عنوان مناسب نیست و نیازهای شما را برآورده نمی‌کند. پنجره‌های کشویی نسبت به پنجره‌های لولایی، حدود ۲۰ درصد عایق‌بندی کمتری دارد و به همین دلیل برای اینطور مناطق به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

اگر در این‌طور مناطق زندگی می‌کنید و مجبور به استفاده از پنجره دوجداره کشویی هستید، بهتر است، نوعی را بخرید که دارای یراق فولکس واگنی باشد. این نوع یراق ها دارای عایق‌بندی استانداردی هستند و نصب آن‌ها از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.

برای نصب درب و پنجره‌های دوجداره کشویی، ورودی تراس به اتاق خواب‌ها، ورودی تراس یا حیاط به آشپزخانه، ورودی حیاط به پذیرایی، ورودی ساختمان به سمت استخر و سایر مکان‌های اینچنینی مناسب است.

در آشپزخانه‌ها نیز استفاده از پنجره‌های کشویی به دلیل آسان بودن نحوه باز و بسته کردن‌شان، بسیار کاربردی است. اگر در بالای سینک ظرفشویی یا کابینت‌ها پنجره‌ای قرار داشته باشد، بهترین نوع پنجره برای این مکان، مدل کشویی است، زیرا این پنجره‌ها در هنگام باز و بسته شدن فضای اضافی اشغال نمی‌کنند.

عایق‌بندی پنجره‌ کشویی UPVC چگونه است؟

پنجره کشویی از عایق‌ بندی کمتری نسب به سایر انواع پنجره‌های دوجداره برخوردار است. دلیل این موضوع آن است، که این پنجره ها حالت ریلی دارند و منافذ موجود در بین غلطک‌ها و حالت های بازشوی آن‌ها بیشتر است. با این وجود استفاده از این نوع پنجره‌های دوجداره به جای پنجره های قدیمی آهنی، چوبی یا آلومینیومی به دلیل داشتن عایق‌بندی بیشتر، مناسب‌تر است.

اگر برای خرید و نصب پنجره، عایق‌بندی آن برای‌تان مهم است و نخستین الویت را دارد، بهتر است به جای پنجره کشویی دوحالته از سایر انواع پنجره دوجداره یو پی وی سی مانند پنجره‌های دوحالته، تک حالته و یا فولکس واگنی استفاده کنید.

البته برای آب بندی و عایق بندی بهتر پنجره کشویی دوجداره، یک راهکار فنی و کم‌هزینه وجود دارد. شما می‌توانید برای این کار از نوارهای هوابندی و درزگیرهای مویی استفاده کنید و آن‌ها را در فاصله بین لنگه و فریم کشویی قرار دهید. این کار باعث افزایش عایق‌بندی پنجره های کشویی می‌شود.

استفاده از پنجره کشویی در چه شرایطی بهتر است؟

استفاده از پنجره دوجداره کشویی و شرایط استفاده از آن، بستگی به موقعیت ساختمان و شرایط منطقه زندگی شما دارد. البته ناگفته نماند که سلیقه شما نیز در انتخاب این نوع پنجره موثر است. از آنجایی که کارآیی این پنجره بسیار آسان‌تر از سایر انواع پنجره های UPVC دوجداره است و هنگام باز و بسته شدن فضای اضافه‌ای اشغال نمی‌کند، بنابراین در بین مردم و سازندگان ساختمان‌ها بسیار محبوب است.

اگر می‌خواهید در مکانی که جای کافی برای باز و بسته شدن لنگه پنجره وجود ندارد، پنجره دوجداره نصب کنید،‌ بهتر است نوع کشویی را از بین انواع دیگر انتخاب کنید. نوع کشویی درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی به دلیل داشتن شیشه‌های سرتاسری نوردهی بالایی دارد. همچنین به دلیل سبک باز و بسته شدن‌شان، برای مکان‌هایی که نیاز به عبور و مرور مداوم هوا دارند، بسیار مناسب است.

اگر می‌خواهید در خانه یا محل کار خود پنجره دوجداره نصب کنید و برای انتخاب نوع و مدل آن تردید دارید، می‌توانید از مشاوره و راهنمایی متخصصان شرکت تولید و فروش درب و پنجره‌های دوجداره نایس وین بهره گیرید و با ما در تماس باشید. شرکت نایس وین تولیدکننده درب و پنجره دوجداره، به عنوان نماینده رسمی  شرکت ALUWOOD ترکیه و سایر تولیدکنندگان معتبر و بین‌المللی، می‌تواند در انتخاب بهترین، به صرفه‌ترین و مناسب‌ترین نوع پنجره دوجداره شما را یاری کند.